• PLAVECKÝ VÝCVIK

• 31. 5. 2022
        • Žiaci štvrtých ročníkov úspešne absolvovali dvojtýždňový základný plavecký výcvik. Začiatočníci prekonali strach z vody a zvládli základné plavecké návyky. Pokročilejší plavci sa zdokonalili v dýchaní do vody, v lovení predmetov z vody, splývaní na bruchu a chrbte, taktiež v plaveckých spôsoboch – prsia, kraul, znak a štartový skok. Posledný deň výcviku sa každému podarilo preplávať určitú vzdialenosť zvoleným plaveckým spôsobom. Každý si zaslúžil „mokré vysvedčenie“.

• "Vzorce v malíčku"

• 27. 5. 2022
        • Poznáte názvy týchto chemických vzorcov NaCl, KOH alebo vzorec kyseliny sírovej? Naši ôsmaci ich ovládajú výborne a svoje vedomosti ukázali aj v súťaži "Vzorce v malíčku". Najlepších riešiteľov sme odmenili peknými cenami. Víťazom srdečne blahoželáme!

Výsledky:

1.Marianna Šimoňáková (VIII.A)

2. Roland Moré (VIII.A)

3. Alexandra Kolivošková (VIII.B)

• Zelená škola - Doprava a ovzdušie

• 24. 5. 2022
        • V rámci programu Zelená škola sme vyhodnocovali naše trojročné certifikačné obdobie na tému Doprava a ovzdušie. Spolu s hodnotiteľkami sme vysadili nový strom, ktorý nám bude pripomínať tento deň. Odmenili sme Jakuba Huraia za uvedomelý prístup k životnému prostrediu.

• Modelovanie na výtvarnej výchove

• 24. 5. 2022
        • Práca s materiálom prináša nové poznatky, každý materiál sa správa pri jeho tvárnení úplne inak. Modelovanie z hliny nám prináša nový tretí rozmer pri tvorbe. Žiaci si na technike vyrobili vlastné špachtle. Tvárnením hliny modelovali medaily s rôznou športovou tematikou, tie následne odliali do sádry a spoznávali proces rozrábania a liatia sadry do formy. Takýmto spôsobom pochopili rozdiel medzi zobrazením NEGATÍV/POZITÍV v 3D forme.

• Súťaž Milionár

• 20. 5. 2022
        • Žiaci 7. ročníka si preverili svoje vedomosti z Meteorológie tak, ako v známej televíznej súťaži Milionár. Na začiatku súťaže zaznela rovnaká zvučka, žiaci odpovedali na 15 otázok, mali k dispozícií žolíkov - 50:50, priateľa na telefóne, pomoc publika. Táto súťaž žiakov pobavila aj  poučila.

• Dopravné ihrisko ŠKODI

• 20. 5. 2022
        • Dnes sme slávnostne otvorili školské dopravné ihrisko ŠKODI. Svojou prítomnosťou a spoluprácou nám s otvorením tohto nášho dopravného ihriska pomohli aj naši kamaráti z OZ Barlička. Vyskúšali sme si, ako jazdiť na nemotorových dopravných prostriedkoch. Poniektorí získali aj ozajstný vodičský preukaz na bicykel či kolobežku. Veríme, že všetci si nájdete čas a prídete si vyskúšať "jazdu zručnosti". Tešíme sa na vás.

• „Spezi um zwei“

• 20. 5. 2022
        • Netradičná hodina nemeckého jazyka. Posedenie pri obľúbenom nápoji „Spezi“ (Limo und Cola) a tiež pri maškrtách z krajín, ktorých jazyk sa učíme. Chvíle sme si spestrili recitovaním nemeckých ľúbostných májových básní, pričom sme takmer prišli o vlastné jazyky. :-) A napokon sme nezabudli ani na sviatok našich mamiek a nahrali sme špeciálny hudobný pozdrav. Nech sa páči.

• Deň mlieka

• 19. 5. 2022
        • Dňa 17.5.2022 sa v ZŠ Bajkalská v Prešove konal dvanásty ročník Dňa mlieka. Naša pani vedúca spolu so šikovnými kuchárkami ukázali svoje kulinárske umenie. Za svoju snahu boli ocenené pani primátorkou Andreou Turčanovou. Za reprezentáciu a každodennú výbornú prácu im ďakujeme. :)

• Pokusy na chémii

• 19. 5. 2022
        • Chémiu bez pokusov si nevieme predstaviť! 🙂 Naši žiaci spoznávajú tajomstvá chemických experimentov každý týždeň. Pozrite sa, ako skúmali siedmaci rýchlosť chemických reakcií.

• Nebojme sa pravopisu

• 17. 5. 2022
        • Po dvojročnej prestávke sa žiaci 2. stupňa opäť "potrápili" s ypsilonmi v obľúbenej pravopisnej súťaži Nebojme sa pravopisu.

Výsledky:

I. kategória (5. - 6. ročník)

1. Alžbeta Šimková - 6. B
          2. Olívia Vančišinová - 5. A

II. kategória (7. - 8. ročník)

1. Ivana Šimonová (7. C)
          2. Roland Moré (8. A)
          3. Chiara Vašková (8. A)

III. kategória (9. ročník)

1. Martin Hudák (9. B)
          2. Teuta Štofanková (9. B)
          3. Róbert Kravec a Sofia Masoomi (9. B)

Víťazom blahoželáme!

• Projektové vyučovanie u prvákov

• 12. 5. 2022
        • Spoznávanie rastlín a ich stavby tela.

Dnes sa naši prváci učili prvouku v prírode. Spoznávali rastliny vo svojom okolí a naučili sa, aká je stavba tela rastlín. Výsledkom sú naše "púpavy lekárske" :)

• Milujem Slovensko

• 11. 5. 2022
        • Aj taký názov by mohla mať hodina vlastivedy v 4.A triede. Projekty, ktoré žiaci prezentovali, boli nápadité a zaujímavo spracované. Priniesli žiakom nové informácie o rôznych kútoch Slovenska, možno aj námet na najbližší rodinný výlet či dovolenku. Stačí len presvedčiť rodičov. :)

• Súťaž v sudoku

• 10. 5. 2022
        • Žiaci siedmeho až deviateho ročníka sa zúčastnili školskej súťaže SUDOKU, kde si mohli zmerať svoje schopnosti v postrehu a logike. Ich úlohou bolo nájsť za čo najkratší čas, a hlavne správne, dve riešenia sudoku. Účasť bola vysoká, do súťaže sa prihlásilo 38 žiakov. No nie všetci mohli vyhrať. V niektorých ročníkoch to bolo veľmi tesné, najúspešnejšími boli títo žiaci:

7. ročník – Ivana Šimonová

8. ročník – Miška Štofanová

9. ročník – Teuta Štofanková

Výhercom blahoželáme a tešíme sa na ďalšie spoločné súťaže.

• Outside English?

• 10. 5. 2022
        • Tretiaci sa zabávali a hoci ich slovník cudzích slov na chodníku dlho nevydržal, bolo to pre všetkých príjemné spestrenie vyučovania.

• Muzikomaľba

• 10. 5. 2022
        • Na dnešnej hodine hudobnej výchovy sme sa zamerali na individuálnu muzikomaľbu. Úlohou ôsmakov bolo tvoriť abstraktné obrazy podľa toho, ako na nich pôsobia jednotlivé hudobné skladby. Neexistovala "správna" cesta, ako vytvoriť kresbu, keďže skladby na každého pôsobili úplne inak a vyvolali rôzne emócie. Pomocou tejto aktivity sa deti v prvom rade vyjadrili o hudbe kresbou a aj zabavili.