Projekt Interaktívna škola pre všetky deti
Moderné vzdelávanie pre vedomostnú spoločnosť/ Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ
Názov projektu: Interaktívna škola pre všetky deti
ITMS kód Projektu: 26110130401
Termín realizácie projektu: 06/2012 – 05/2014
Kód výzvy: OPV-2011/1:1/06- SORO
Prioritná os: 1 Reforma systému vzdelávania a odbornej prípravy
Opatrenie: 1.1 Premena tradičnej školy na modernú
Ciele projektu
Strategický cieľ projektu
Rozvíjať kľúčové spôsobilosti a vedomosti žiakov prostredníctvom inovácie vzdelávania, tak aby sme pripravili absolventov pre potreby vedomostnej spoločnosti
Špecifické ciele projektu
1.Prostredníctvom ďalšieho vzdelávania pedagogických zamestnancov zvýšiť ich kľúčové kompetencie, zručnosti a uskutočniť tak prestavbu vzdelávania
2.Inovovať vzdelávanie v oblastiach: čitateľská gramotnosť, IKT a jazykové zručnosti žiakov s cieľom napĺňať potreby vedomostnej spoločnosti
Cieľová skupina projektu
- pedagogickí zamestnanci základnej školy /13/
- žiaci základnej školy /163/
Aktivity projektu
1.1 Ďalšie vzdelávanie pedagogických zamestnancov
2.1 Podpora kľúčových kompetencií žiakov
Aktivity v rámci projektu
V rámci projektu je zapojených 13 pedagogických zamestnancov školy.
Prostredníctvom ďalšieho vzdelávania si pedagogickí zamestnanci školy zvýšili kľúčové kompetencie a zručnosti v práci s IKT a novými metódami a formami práce. Naplnením špecifických cieľov projektu tak pripravíme absolventov pre potreby vedomostnej spoločnosti.
Absolvované školenia v roku 2012:
„Stratégie pre získanie metodických postupov“
„Stratégie pre získanie čitateľských zručností“
V roku 2013 boli zrealizované tieto školenia:
„Využitie IKT vo vyučovacom procese“
„Práca s interaktívnym perom“
V rámci materiálno-technického zabezpečenia boli vybudované dve učebne na výučbu cudzích jazykov a buduje sa učebňa na vyučovanie ostatných predmetov.
V danom projekte škola získala
− 32 notebookov
− 10 tabletov
− 2 interaktívne tabule
− 70 interaktívnych pier
Zariadená interaktívna učebňa
Na začiatku roka 2014 bude dodaná odborná a metodická literatúra pre pedagógov a žiakov.
Vyučujúci pracujú priebežne na zhotovovaní interaktívnych cvičení, metodických a pracovných listov pre žiakov na základe poznatkov nadobudnutých zo školení.
Vyučujúce slovenského jazyka a literatúry, Mgr. A. Babiaková a Mgr. M. Feldmanová, participovali na Projekte EÚ s názvom: INTEGRÁCIA PRE VŠETKY DETI.
Ich úlohou bolo pripraviť 20 pracovných listov, 20 metodických listov a poster, ktorý obsahuje informácie o živote a predstaviteľoch štúrovskej generácie. Pracovné listy sú zamerané na literárnu výchovu a slovenský jazyk – napr. základné vetné členy, slovné druhy, rozprávky, ľudové piesne atď.
Súčasťou projektu bola aj účasť vyučujúcich na školeniach s názvom Interaktívna tabuľa a Stratégie pre získavanie metodologických postupov.
Výsledok projektu bude prínosom nielen pre vyučujúce, ale aj pre žiakov našej školy, ktorí pracovné listy využijú aj na vyučovacích hodinách slovenského jazyka a literatúry.
Vyučujúce matematiky, Mgr. M. Butková a Ing. D. Malinovská, v rámci projektu realizovali tieto úlohy:
– vypracovanie pracovných listov v rozsahu 30 strán,
– vytvorenie pracovných listov s aplikačnými úlohami v rozsahu 30 strán,
– 10 interaktívnych zadaní,
– vytvorenie testov,
– vyhotovenie súťaží s gradujúcimi úlohami.
Prevažná časť zadaní je vypracovaná z tematických celkov, ktoré sú obsahom učebných osnov v 9.ročníku. Pomôžu tak uľahčiť prácu z dôvodu chýbajúcich učebníc. Pracovné listy pomôžu žiakom precvičiť si a upevniť získané vedomosti z daného celku a využiť poznatky pri riešení aplikačných úloh. Umožnia rozvíjať numerické zručnosti, vedú žiakov k samostatnému uvažovaniu a riešeniu úloh z reálneho života. Na preverenie vedomostí žiakov slúžia testy.
Vyučujúce anglického jazyka, PaedDr. Z. Csokásová, Mgr. M. Dorková, Mgr. E. Girašková, Mgr. M. Feldmanová a Mgr. K. Kuciková, participovali na projekte EÚ s názvom: INTEGRÁCIA PRE VŠETKY DETI.
Ich úlohou bolo pripraviť 20 interaktívnych cvičení, 50 pracovných listov a 10 kníh pre žiakov základnej školy v anglickom jazyku.
Interaktívne cvičenia sú zamerané na preberané tematické celky a prispôsobené pre prácu s interaktívnou tabuľou.
Pracovné listy sú zamerané na precvičovanie učiva preberaného v jednotlivých učebných celkoch.
Knihy sú zamerané na prácu so slovnou zásobou, na prácu s textom a rozvíjanie čitateľskej gramotnosti žiakov.
Súčasťou projektu bola aj účasť vyučujúcich anglického jazyka na školeniach:
INTERAKTÍVNA TABUĽA
STRATÉGIE PRE ZÍSKAVANIE METODOLOGICKÝCH POSTUPOV
INTERAKTÍVNE PERO.
Výsledok projektu bude prínosom nielen pre vyučujúce, ale aj pre žiakov našej školy, ktorí využijú interaktívne cvičenia, pracovné listy a knihy na vyučovacích hodinách anglického jazyka.
Do projektu EÚ s názvom „Integrácia pre všetky deti“ sa zapojili aj Mgr. Dana Jenčová a Mgr. Martina Varechová, učiteľky biológie.
V priebehu trvania projektu vypracovali 30 pracovných listov, 10 testov a pripravili niekoľko súťaží pre žiakov 5. až 9. ročníka. Všetky tieto úlohy sú zamerané na učivo biológie 2. stupňa – napr. bunka, huby, lišajníky, ekosystém, krasové procesy, lesné byliny atď.
Zároveň sa spolu kolegyňami, ktoré sú zapojené do projektu zúčastnili na školeniach Interaktívna tabuľa a Stratégie pre získavanie metodologických postupov.
Vďaka práci na tomto projekte budú môcť skvalitniť, vylepšiť a inovovať vyučovací proces biológie na našej škole, čo bude veľkým prínosom pre zvýšenie záujmu žiakov o predmet.
Vyučujúce I. stupňa so žiakmi 3.-4.ročníka pracujú na hodinách slovenského jazyka, prírodovedy a vlastivedy s pracovnými listami, ktoré sú zamerané na čítanie s porozumením. Informácie v týchto textoch sú súčasne rozširujúcim učivom k jednotlivým témam. Na hodinách vlastivedy vypracúvajú pracovné listy, ktoré sú zamerané na tvorivé písanie. Na kontrolu vedomostí zo slovenského jazyka, prírodovedy a vlastivedy slúžia učiteľom didaktické testy z týchto predmetov.
Špeciálne pedagogičky, Mgr. E. Kaletová a Mgr. K. Maťašová, v rámci projektu využívajú dodané tablety pri výučbe žiakov s telesným postihnutím, hlavne na vyučovacích hodinách slovenský jazyk a literatúra a rozvoj komunikačných schopností a grafomotorických zručností.
Základná škola, Prostějovská 38, Prešov v spolupráci s Európskym sociálnym fondom (ESF) ukončila v mesiaci október 2014 v rámci Operačného programu „Vzdelávanie“ realizáciu projektu „Interaktívna škola pre všetky deti.“ Tento projekt sa realizoval v Prešove (okres Prešov, Prešovský samosprávny kraj) v období od 06/2012 – 10/2014. Bol podporený nenávratným finančným príspevkom v celkovej výške 172 986,09 EUR. Hlavným cieľom projektu bolo rozvíjať kľúčové spôsobilosti a vedomosti žiakov prostredníctvom inovácie vzdelávania za účelom prípravy žiakov pre potreby vedomostnej spoločnosti. Špecifickým cieľom projektu bolo prostredníctvom ďalšieho vzdelávania pedagogických zamestnancov zvýšiť ich kľúčové kompetencie, zručnosti a na základe toho uskutočniť prestavbu vzdelávania. Špecifické ciele boli zamerané na inováciu vzdelávania v oblastiach: čitateľská gramotnosť, IKT a jazykové zručnosti žiakov. Hlavné aktivity boli zamerané na inováciu a tvorbu učebných materiálov a didaktických prostriedkov, aplikáciu nových metód vzdelávania a využitie nových učebných materiálov a na rozvoj profesijných zručností pedagogických zamestnancov. Výsledkom projektu je vytvorenie 89 učebných materiálov. Do projektu bolo zapojených 13 zamestnancov školy a 163 žiakov.
„ Moderné vzdelávanie pre vedomostnú spoločnosť/ Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ“