• Úvodný ročník

• Základná škola Prostějovská 38 v Prešove

v školskom roku 2024/2025 otvára so súhlasom zriaďovateľa

ÚVODNÝ ROČNÍK PRE DETI S NARUŠENOU KOMUNIKAČNOU SCHOPNOSŤOU.

(online prihláška - do poznámky uviesť záujem o úvodný ročník)

Cieľom zavedenia úvodného ročníka v základnej škole je znížiť školskú neúspešnosť žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami a eliminovať ich prípadné opakovanie ročníka.

Úvodný ročník je medzičlánok medzi materskou školou a I. ročníkom. Je určený pre žiakov, ktorí k 1. septembru dosiahli vek šesť rokov, teda vek 6 rokov dosiahli od 01. 09. 2023 až do 31. 08. 2024. Absolvovanie úvodného ročníka sa nebude považovať za prvý rok plnenia povinnej školskej dochádzky. Po absolvovaní úvodného ročníka bude žiak pokračovať v prvom ročníku základnej školy v triede spolu s ostatnými žiakmi.

Do tejto skupiny patria aj deti, ktoré majú mnohokrát nadpriemerné schopnosti v intelektovej oblasti, v oblasti umenia alebo športu, alebo v týchto oblastiach dosahujú v porovnaní s rovesníkmi mimoriadne výsledky alebo výkony, ale zároveň tieto deti patria do skupiny detí/žiakov: s narušenou komunikačnou schopnosťou dočasného charakteru, ktorí k 1. septembru dosiahli fyzický vek šesť rokov, nepokračujú v plnení povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole a predpokladá sa problém pri zvládaní prvého ročníka základnej školy.

V úvodnom ročníku je žiakom venovaný priestor pre rozvoj tých oblastí školskej zrelosti, v ktorých by v prvom ročníku mohli zaostávať. Pomáhame im tak lepšie sa adaptovať na školské prostredie, eliminovať ich nevýhody a zlepšiť im predpoklady školskej úspešnosti.

Hravé edukačné činnosti napĺňajú denný režim žiakov v predmetoch slovenský jazyk, matematika, výtvarná, hudobná a telesná výchova. V spolupráci s logopédom venujeme zvýšenú pozornosť nápravy chybnej výslovnosti a rozvoju slovnej zásoby počas hodín individuálnej logopedickej starostlivosti. Pri rozvíjaní jazykových kompetencií žiakov sa inšpirujeme metódou fonematicko - fonologického uvedomenia ako predpokladu pre úspešné zvládnutie čítania a písania.

Do prvého ročníka tak po absolvovaní úvodného ročníka nastupujú žiaci, ktorí sa už orientujú v slabičnej i hláskovej skladbe slova, rozlišujú a píšu prvé písmená, poznajú základné geometrické tvary, čísla a operácie s číslami, vyskúšali si nové výtvarné techniky. Najvzácnejšie, čo si z prípravného ročníka žiaci odnášajú, je väčšie sebavedomie, kamarátstva a chuť učiť sa nové veci.

Kritériá, na základe ktorých je dieťa zaradené do úvodného ročníka:

• má odloženú školskú dochádzku, napriek návštevám logopedickej ambulancie aj naďalej pretrvávajú problémy s rečou – dieťa potrebuje intenzívnejšiu logopedickú starostlivosť
      • nie je zrelé do 1. ročníka a má závažný problém s rečou (nesprávna výslovnosť, znížená slovná zásoba, znížený jazykový cit, nedostatočné fonetické uvedomovanie, s ktorým súvisí pripravenosť dieťaťa na úspešné zvládnutie čítania a písania)
      • má IQ  v norme
      • musí mať doporučenie od klinického logopéda a CŠPPaP

V súčasnosti prebieha u detí v materských školách posúdenie ich školskej zrelosti. Rodičia detí si môžu vybrať z dvoch možností:

1. zopakovanie celého roku predškolskej výchovy v materskej škole
      2. ÚVODNÝ ROČNÍK v našej základnej škole

Úvodný ročník s narušenou komunikačnou schopnosťou a jeho výhody.

Ak nie je dieťa zrelé a pripravené do prvého ročníka, má odloženú školskú dochádzku a pretrvávajúce problémy v reči (potvrdené logopédom), tak najefektívnejšou formou prípravy na prácu v základnej škole je úvodný ročník pre žiakov s narušenou komunikačnou schopnosťou, s intenzívnou logopedickou starostlivosťou.

Výhody úvodného ročníka s narušenou komunikačnou schopnosťou, s intenzívnymi logopedickými intervenciami:

• plní diagnostickú (dg. porúch reči, úrovne rozumových schopností...) a stimulačnú funkciu (stimul. komunikačných a rozumových schopností, osobnostných vlastností, sociálnych zručností...);
      • deti majú možnosť dozrieť a posilniť svoje slabé miesta bez toho, aby sa cítili neúspešné;
      • vzdelávanie má vzrastajúcu tendenciu nárokov, to znamená, že sa deti spočiatku učia didaktickými hrami a postupom času sa pridáva viac a viac jednoduchých úloh. Deti sa stávajú viac samostatné a úlohy ich zvyknú baviť;
      • deti nedostávajú známky, ale len slovné hodnotenia, prípadne nejaké motivačné značky, vďaka čomu sú motivované k lepším výkonom;
      • aktivity žiakov sú koncipované tak, aby si deti počas roka zvykli na školské prostredie a získali potrebné pracovné návyky do prvého ročníka a vytvorili si spoločenské návyky voči svojim spolužiakom a učiteľom;
      • podporuje rozvoj reči a jazykových schopností ako predpokladu k realizácii určitého komunikačného zámeru a ako predpokladu  pre úspešné zvládnutie čítania a písania;
      • cielené stimulovanie komunikačných schopností, ale aj komplexný rozvoj osobnosti a adekvátnych sociálnych vzťahov žiaka s NKS;
      • prevencia vzniku porúch správania ako následku neúspechu v komunikácii a v osvojovaní si gramotnosti;
      • podporiť sociálnu a edukačnú adaptáciu a integráciu žiakov s NKS do bežných škôl.

V triede je maximálny počet 10 detí a rozvrh hodín tvoria predmety:

• slovenský jazyk,
      • matematika,